SM sprintfinalon 2009-10-21 09:00
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21  (36)      2800 m                      

    1   (0002) Emil Wingstedt                   3 Leksands OK                  12:20          
    2   (0014) Henrik Löfås              83    17 OK Linné                     12:39          
    3   (0008) Mattias Karlsson          84    14 Emmaboda Verda OK            12:40          
    4   (0052) Stepan Kodeda             88     3 IFK Moras OK                 12:56          
    5   (0036) Erik Rost                 85     3 Malungs OK Skogsmårdarna     12:57          
    6   (0046) Erik Liljequist           88    14 OK Älme                      12:59          
    7   (0022) Jonas Pilblad             77     6 IFK Göteborg                 13:08          
    8   (0049) Claus Hallingdal Bloch    77    13 OK Pan-Kristianstad          13:13          
    9   (0051) Peter Hemmyr              77    15 Järla Orientering            13:15          
   10   (0030) Johan Aronsson            88    12 OK Tisaren                   13:17          
   10   (0026) Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     13:17          
   12   (0136) Anders Kleist             80    23 OK Denseln                   13:18          
   13   (0101) Per Brolund               81    23 OK Denseln                   13:19          
   14   (0093) Oleksandr Kratov          85     1 OK Orion                     13:20          
   15   (0074) Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          13:32          
   16   (0096) David Bejbom              86    20 Vänersborgs SK               13:37          
   17   (0013) Marcus Millegård          85     6 Sävedalens AIK               13:38          
   18   (0132) Petter Jönsson            84    15 Järla Orientering            13:43          
   19   (0068) Hans Brolund              81    23 OK Denseln                   13:46          
   20   (0019) Lukas Peterson            86    19 IFK Umeå                     13:51          
   21   (0126) David Lingfors            87    14 IK Hakarpspojkarna           13:55          
   22   (0070) Ola Martner               87     6 Göteborg-Majorna OK          14:01          
   23   (0089) Joakim Hederskog          83    14 IK Hakarpspojkarna           14:04          
   24   (0059) Thomas Carlsson           87     3 Malungs OK Skogsmårdarna     14:11          
   25   (0133) Henrik Eliasson           83     6 IFK Göteborg                 14:16          
   25   (0078) Erik Engstrand            81     6 IFK Göteborg                 14:16          
   27   (0228) Magnus Carlstedt          85     6 Sävedalens AIK               14:17          
   28   (0182) Erik Ivarsson Sandberg    87    23 OK Denseln                   14:27          
   29   (0122) Rikard Pentonen           83     6 IFK Göteborg                 14:38          
   30   (0181) Johan Goth                88    23 Linköpings OK                14:46          
   31   (0183) Joakim Ingelsson          63     5 OK Hammaren                  15:17          

        (0231) Frederic Tranchand        88     6 Sävedalens AIK              Diskv.
        (0166) Erik Holmberg             88    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0005) Mattias Karlsson          72    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0060) Christian Nielsen         78     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
        (0063) Jonas Engström            83    16 OK Hällen                 Ej godk.          



H20  (37)      2700 m                      

    1   (0095) Kalle Johansson           89     7 Halmstad OK                  12:13          
    2   (0040) Erik Johansson            89     7 Halmstad OK                  12:19          
    3   (0107) Jerker Lysell             89     8 Rehns BK                     12:24          
    4   (1431) Mattias Kyburz            90    12 OK Tisaren                   12:28          
    5   (0100) Jonas Leandersson         90    18 OK Tyr                       12:30          
    6   (0621) Zemgus Zagata             89    14 IK Hakarpspojkarna           12:54          
    7   (0041) Olle Boström              90    15 Järla Orientering            12:56          
    8   (0292) Simon Hollbeck            90    15 Bromma-Vällingby SOK         13:00          
    8   (0219) Arturs Paulins            89     8 Rehns BK                     13:00          
   10   (0207) Gustav Nordström          89     5 Gävle OK                     13:07          
   11   (0355) Nicolas Simonin           89    12 OK Tisaren                   13:08          
   12   (0109) Christian Hjalmarsson     89    14 OK Njudung                   13:09          
   13   (0125) Oskar Sjöberg             90    15 Täby OK                      13:13          
   14   (0208) Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      13:16          
   15   (0175) Jesper Lysell             89     8 Rehns BK                     13:17          
   16   (0180) Kent Ohlsson              89    15 Haninge SOK                  13:29          
   17   (0229) Daniel Hájek              89    15 Täby OK                      13:34          
   18   (0218) Henrik Berg               89    15 Bromma-Vällingby SOK         13:35          
   19   (0220) Anders Carlsson           89     7 Halmstad OK                  13:36          
   20   (0422) Erik Nilsson-Simkovics    89    20 Ulricehamns OK               13:37          
   21   (1430) David Gottfridsson        90    18 OK Tyr                       13:40          
   22   (0062) Johan Runesson            90    12 OK Tisaren                   13:42          
   23   (1400) Jan Klapal                90     3 OK Kåre                      14:04          
   24   (0178) Carl Wiking               89     3 OK Kåre                      14:10          
   25   (0263) Peter Eriksson            89    23 Linköpings OK                14:12          
   26   (0275) Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  14:13          
   27   (0286) Christoffer Eskilsson     89    15 Haninge SOK                  14:28          
   28   (0278) Olof Sandgren             89     1 OK Orion                     14:39          
   29   (0213) Hans Persson              89     5 Gävle OK                     14:44          
   30   (0646) David Jonsson             90    20 OK Klyftamo                  15:12          
   31   (0352) Johan Kärrström           90    15 Tullinge SK                  16:09          

        (0170) Erik Pettersson           90    15 Attunda OK                Ej godk.          
        (0198) Victor Silvemark          89     3 Dalaportens OL            Ej godk.          
        (0326) Simon Andersson           90    20 OK Kullingshof            Ej godk.          
        (0225) Emil Hjalmarsson          89    14 OK Njudung                Ej godk.          
        (0373) Simon Waller              90    11 OK Vargen                 Ej godk.          
        (0214) Johan Lindberg            90    23 OK Denseln                ej start          



H18  (40)      2600 m                      

    1   (0150) Martin Regborn            92    12 Hagaby GoIF                  12:31          
    1   (0032) Albin Ridefelt            91    17 OK Linné                     12:31          
    3   (0163) Rickard Ohlsson           91    15 Haninge SOK                  12:32          
    4   (0299) Anton Sjökvist            91     3 Stora Tuna OK                12:47          
    5   (0383) Oscar Carlsson            91    14 Eksjö SOK                    12:57          
    6   (0515) Love Berzell              92    15 Attunda OK                   13:13          
    7   (0612) Johan Salomonsson         92    20 Vänersborgs SK               13:20          
    8   (0418) Max Peter Bejmer          92    15 Bromma-Vällingby SOK         13:22          
    8   (0250) Joakim Svensk             91     3 Stora Tuna OK                13:22          
   10   (1399) David Procházka           91     3 OK Kåre                      13:23          
   10   (0416) Jonas Nordström           91    15 Tullinge SK                  13:23          
   12   (0574) Eric Börjeskog            92    16 OK Tor                       13:28          
   13   (1420) Jamie Stevenson           92    15 OK Ravinen                   13:29          
   14   (0212) Göran Winblad             91     8 Rehns BK                     13:31          
   15   (0644) Daniel Lindgren           91    17 OK Linné                     13:34          
   16   (0368) Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     13:35          
   17   (0345) Johan Högstrand           92    20 Markbygdens OK               13:44          
   17   (0399) Martin Sand               91    12 OK Tisaren                   13:44          
   19   (0386) Fredrik Ingelsson         92     5 Ockelbo OK                   13:49          
   20   (1416) Duncan Birtwistle         92    15 OK Ravinen                   13:52          
   21   (0398) Oskar Svensson            92    23 Finspångs SOK                13:58          
   21   (0492) Simon Hedlund             91    21 Köping-Kolsva OK             13:58          
   23   (0463) Stepan Zimmermann         91    15 Attunda OK                   14:00          
   23   (0626) Jesper Öström             92    18 OK Tyr                       14:00          
   25   (0593) Daniel Martinsson         91     6 Göteborg-Majorna OK          14:01          
   26   (0558) Tim Bjärengren            91    16 OK Hällen                    14:03          
   27   (0609) Andreas Holmberg          92     3 IFK Moras OK                 14:09          
   28   (0488) Niklas Olsson             91    13 Skåneslättens OL             14:21          
   29   (0381) Jakob Andersson           91    14 Bredaryds SOK                14:26          
   30   (1299) Jens Wängdahl             93     2 OK Gipen                     14:35          
   31   (0392) Fredrik Edén              92     3 OK Kåre                      14:42          
   32   (0459) Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          14:43          
   33   (1237) Henrik Olsson             93    15 Täby OK                      15:02          
   34   (1438) Rudolfs Zernis            94    16 Ärla IF                      15:13          
   35   (1419) Peter Bray                93    15 OK Ravinen                   15:16          
   36   (0622) Axel Roos Hansson         91    15 Täby OK                      15:46          

        (0449) Christian Kollberg        91    15 Järla Orientering         Ej godk.          
        (0595) Robert Vångell            92    23 Linköpings OK             Ej godk.          
        (0653) Mandus Ridefelt           93    17 OK Linné                  Ej godk.          
        (0596) Alexander Moberg          91    18 OK Tyr                    Ej godk.          



D21  (30)      2500 m                      

    1   (0017) Maria Magnusson           82     6 Sävedalens AIK               13:31          
    2   (0013) Kajsa Nilsson             82    13 FK Göingarna                 13:32          
    3   (0033) Linnea Lidström           86    23 OK Kolmården                 13:44          
    4   (0014) Jenny Johansson           77    20 Ulricehamns OK               13:50          
    5   (0032) Lina Strand               88     6 Göteborg-Majorna OK          13:51          
    6   (0021) Sara Eskilsson            87    15 Haninge SOK                  14:01          
    7   (0020) Camilla Berglund          81     6 Sävedalens AIK               14:02          
    8   (0049) Linda Byström             83    17 IF Thor                      14:14          
    8   (0030) Malin Sand                79    15 IFK Lidingös Skid o OK       14:14          
   10   (0005) Annica Gustafsson         83    17 IF Thor                      14:25          
   11   (0009) Johanna Svensson          80    16 OK Hällen                    14:27          
   12   (0120) Maria Andersson           83    15 Järla Orientering            14:33          
   13   (0100) Sofia Adolfsson           87     3 OK Kåre                      14:52          
   14   (0055) Louise Göthfors           73     6 Göteborg-Majorna OK          15:10          
   15   (0051) Elisabeth Hansson         72    15 IFK Lidingös Skid o OK       15:11          
   16   (0111) Frida Andersson           86     7 Falkenbergs OK               15:12          
   17   (0093) Karin Boström             84    15 Järfälla OK                  15:22          
   18   (0068) Eva Elfving               82     3 Domnarvets GOIF              15:26          
   19   (0106) Elin Björkman             86    15 Täby OK                      15:47          
   20   (0097) Linda Take                73    18 OK Djerf                     15:48          
   21   (0092) Karin Aneland             77     6 IFK Göteborg                 15:53          
   22   (0040) Emma Andersson            75     6 Sävedalens AIK               16:00          
   23   (0044) Jenny Röjgård             70    23 OK Kolmården                 16:09          
   24   (0328) Sanna Eriksson            87     7 IF Rigor                     16:14          
   25   (0136) Tiina Laas                86    20 OK Skogshjortarna            16:25          

        (0063) Malin Sand                87    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0072) Eva Svensson              87     3 IFK Moras OK              Ej godk.          
        (0038) Johanna Gunnarsson        82    16 OK Hällen                 Ej godk.          
        (0138) Matilda Andersson         87     3 OK Kåre                   Ej godk.          
        (0036) Helena Andersson          85    12 OK Tisaren                Ej godk.          



D20  (30)      2400 m                      

    1   (0019) Beata Falk                89    12 Hagaby GoIF                  12:40          
    2   (0023) Jenny Lönnkvist           89    15 Tullinge SK                  13:16          
    3   (0182) Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     14:00          
    4   (0134) Lilian Forsgren           90    12 OK Tisaren                   14:18          
    5   (0195) Hanna Axelsson            89    14 IK Hakarpspojkarna           14:23          
    6   (0031) Kristin Löfgren           89    15 Järfälla OK                  14:25          
    7   (0132) Therese Klintberg         90    14 Eksjö SOK                    14:31          
    8   (0142) Johanna Lönnkvist         90    15 Tullinge SK                  14:33          
    9   (0202) Sarah Tibell              90    23 Linköpings OK                14:34          
   10   (0209) Lisa Rönnols              90    15 Täby OK                      14:42          
   11   (0095) Katarina Svahn            90     3 IFK Moras OK                 14:44          
   12   (0144) Kajsa Risby               90     3 OK Kåre                      14:59          
   13   (0330) Frida Forsberg            90    15 OK Ravinen                   15:03          
   14   (0781) Märta Larsen              89    15 Täby OK                      15:11          
   15   (0273) Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               15:19          
   16   (0263) Magdalena Olsson          90     3 IFK Moras OK                 15:25          
   17   (0137) Anna Bachman              90    15 Täby OK                      15:29          
   18   (0174) Elin Ström                90    15 Tullinge SK                  15:44          
   19   (0237) Marie Pettersson          89    18 OK Djerf                     15:46          
   20   (0176) Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               16:23          
   21   (0288) Kristin Skaar             89    20 Ryda SK                      16:30          
   22   (0281) Sanna Svensson            89    20 Främmestads IK               16:37          
   23   (0383) Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 16:52          
   24   (0126) Alva Olsson               89    21 Västerås SOK                 17:02          
   25   (0310) Terese Wängdahl           89    23 Linköpings OK                17:23          
   25   (0150) Jenny Bengtsson           90    17 Långhundra IF                17:23          

        (0447) Klara Wingstedt           89    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0169) Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
        (0272) Ida Hedman                89    16 OK Hällen                 Ej godk.          
        (0107) Emeli Pettersson          90    15 Tullinge SK               Ej godk.          



D18  (41)      2300 m                      

    1   (0041) Tove Alexandersson        92     3 Stora Tuna OK                12:45          
    2   (0050) Linnea Martinsson         91    18 OK Tyr                       13:30          
    3   (0121) Helena Karlsson           92    15 Bromma-Vällingby SOK         13:34          
    4   (0145) Johanna Olsson            91    15 Täby OK                      13:47          
    5   (0276) Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  13:55          
    6   (0887) Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK                14:06          
    7   (0318) Hanna Axelsson-Meyerson   92    17 OK Linné                     14:12          
    8   (0278) Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK                14:26          
    9   (0456) Hilda Forsgren            93    15 Täby OK                      14:29          
   10   (0933) Mariana Moreira           92     7 OK Löftan                    14:33          
   11   (0251) Lovisa Adolfsson          92    15 Tullinge SK                  14:44          
   12   (0384) Amanda Thellsén           93    23 OK Roxen                     14:45          
   13   (0254) Maria Nordström           91     5 Gävle OK                     14:47          
   14   (0484) Klara Alm                 92    17 Länna IF                     14:48          
   15   (0955) Julia Bauer               92    14 Eksjö SOK                    14:50          
   16   (0228) Christina Løvald Hellbe   91    15 Täby OK                      14:52          
   17   (0285) Lovisa Onsbring Gustafs   91    16 Eskilstuna OL                14:53          
   17   (0308) Rebecka Heinrup           92    15 Tullinge SK                  14:53          
   19   (0213) Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     15:00          
   20   (0467) Kristin Schyberg          92     7 Fjärås AIK                   15:16          
   21   (0323) Lisa Andersson            92    16 Ärla IF                      15:27          
   22   (0411) Sara Jonsson              92    20 OK Klyftamo                  15:29          
   23   (0926) Laura dAngelo             94    15 Attunda OK                   15:33          
   24   (0346) Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     15:41          
   25   (0298) Amy Rankka                91    23 Linköpings OK                15:47          
   26   (0158) Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 15:48          
   27   (0501) Joline Ingelsson          92     5 OK Hammaren                  15:51          
   28   (0311) Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     15:52          
   29   (0357) Karin E. Gustafsson       92    12 Hagaby GoIF                  15:56          
   30   (0558) Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     16:00          
   31   (0224) Malin Sandström           91    15 Järla Orientering            16:07          
   32   (0337) Linn Grälls               91     3 OK Kåre                      16:53          
   33   (0562) Sara Lundsten             92    11 Vittjärvs IK                 16:58          
   34   (0943) Charlotte Watson          93    15 OK Ravinen                   21:12          

        (0499) Ance Rusova               92    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
        (0122) Ida Lindkvist             91    23 OK Denseln                Ej godk.          
        (0327) Kajsa Hammarström         92    16 OK Hällen                 Ej godk.          
        (0386) Linnéa Wiking             91     3 OK Kåre                   Ej godk.          
        (0359) Julia Lauri               92    12 OK Tisaren                Ej godk.          
        (0366) Ida Forsén                91    15 Tullinge SK               Ej godk.          
        (0788) Julia Ohlsson             94     2 Uddevalla OK              Ej godk.